Uciążliwa funkcja WEŹDANETABELI

przez | 23 lipca 2009

Na pewno wielu z Was korzysta z tabel przestawnych. Zauważyliście też pewnie taką sytuację: wygenerowaliście sobie tabelę przestawną i obok tabeli próbujecie zrobić jakąś formułę na danych z tabeli (ot chociażby przemnożenie danych z tabeli przez jakąś liczbę). Niby nic – w komórce wpisujecie formułę np: „=250*…..” i tu klikacie na pierwszej danej z tabeli przestawnej po czym zatwierdzacie formułę klawiszem ENTER. Wszystko fajnie i ładnie, w formule pojawiła się funkcja WEŹDANETABELI. Teraz przeciągacie/kopiujecie w dół utworzoną właśnie formułę z nadzieją na szybkie dokonanie stosownych obliczeń. A tu co takiego?! W każdej komórce jest wartość z pierwszej komórki obliczeń! Bliższe przyjrzenie się formułom w komórkach pozwoli zauważyć, że różnią się one… NICZYM! 🙂Poniższy rysunek przedstawia taką sytuację:

W komórkach H5:H16 (zaznaczonych zielonym markerem) chcemy policzyć równowartość w złotych 250 euro. Zwróćmy uwagę jakie są tam formuły, a ściśle mówiąc jedna, powtórzona w całym zakresie: 🙂 =250*WEŹDANETABELI(„Kurs EUR”;$F$3;”Miesiąc”;”Styczeń”) Jak zapobiegać takim sytuacjom? Otóż rozwiązań może być kilka.

Metoda I – najszybsza Najszybszą metodą jest pisanie formuł bez używania myszki lub klawiszy kursora. Po prostu wpisujemy ręcznie formułę np: w komórce H5 „=250*G5”. Teraz wystarczy bez obawy przeciągnąć/skopiować formułę w dół i na pewno obliczenia będą prawidłowe.

Metoda II – permanentne wyłączenie Przyznacie, że wpisywanie „ręczne” do formuły funkcji WEŹDANETABELI wraz z argumentami jest cokolwiek uciążliwe, a i o pomyłkę nie trudno. Niestety w Excelu 2003 (i wcześniejszych) nie ma jawnie zdefiniowanej opcji wyłączania generowania funkcji WEŹDANETABELI. Istnieje jednak sposób aby sobie taki „włącznik” przygotować. Aby to osiągnąć postępujemy następująco:

1. klikamy prawym klawiszem myszy na obszarze pasków narzędzi i wybieramy z podręcznego menu opcję „Dostosuj…”

2. w oknie dialogowym „Dostosowywanie” wybieramy zakładkę „Polecenia”, następnie z listy kategorii wybieramy „Dane” i w prawym okienku na liście poleceń odszukujemy pozycję „Generuj funkcję WeźDaneTabeli” (8 pozycja od dołu).

3. Teraz możemy przeciągnąć tę pozycję na dowolny pasek narzędzi, lub jeszcze lepiej na pasek narzędzi „Tabela przestawna”

4. Zamykamy okno dialogowe „Dostosowywanie”.

Od tej pory mamy „przełącznik” pozwalający nam decydować, czy funkcja WEŹDANETABELI ma być generowana, czy nie (w tym przypadku możemy swobodnie korzystać z myszki podczas tworzenia formuł korzystających z tabel przestawnych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *